Spółdzielnia socjalna jak trampolina | COP Giżycko

Centrum Organizacji Pozarządowych Giżycko

Spółdzielnia socjalna jak trampolina

ZPS-logo– System edukacji i życie codzienne niewiele uczą nas przedsiębiorczości. Tym bardziej mamy przekonanie, że ten projekt jest potrzebny, bo i dla naszych spółdzielców i dla społeczności będzie on dobrą nauką zaradności, potrzebnej w każdym obszarze życia – przyznaje zespół regionalnego projektu dotacyjnego „Poznaj biznes i zostań przedsiębiorcą społecznym”.

 

Dobiegł końca kolejny etap rekrutacji chętnych po dotację na utworzenie spółdzielni socjalnych i bezpłatnego wsparcia. Grupy inicjatywne przeszły ocenę pod względem przygotowania do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, sprawdzane były ich cechy przedsiębiorcze, kwalifikacje zawodowe, pomysły biznesowe. W tym celu przez blisko miesiąc spotykali się z zespołem ekspertów, sprawdzali swój potencjał i odkrywali słabości.

– Jakiś czas temu w naszym zespole długo rozmawialiśmy o tym, czy ważniejszy dla nas jest wymiar biznesowy czy społeczny tego projektu. Stawiamy na ten drugi – przyznaje Maciej Bielawski ze Stowarzyszenia ESWIP, koordynator projektu „Poznaj biznes (…)”. – Stwarzamy spore możliwości dla osób, które są bez pracy, często mają trudności życiowe, a mimo to nie poddają się, bo widzą szansę na dobrą przyszłość zawodową. Cieszymy się, że te blisko 80 osób znalazło w sobie motywację, by spróbować swoich sił i praktycznie zmierzyć się z wyzwaniem prowadzenia spółdzielni socjalnej. I nawet jeśli po roku funkcjonowania i wsparcia jakaś grupa spółdzielców się rozejdzie, ich biznes się rozpadnie, to mamy przekonanie, że nie będzie to klęska. Tworzenie spółdzielni socjalnej może być dla nich dobrą trampoliną, sprawdzeniem swoich możliwości i dobrą nauką, jakiej prawdopodobnie nie dostaliby w dotychczasowych warunkach życia. Jako spółdzielcy, ci ludzie zapewne popełniać będą dużo błędów, jak niemal każdy przedsiębiorca. Jednak wartością tych błędów będzie to, że w kolejnych latach, na swojej drodze zawodowej, będą umieli już sobie z nimi poradzić albo nawet ich uniknąć. Da im to doświadczenie, które niebawem będą zdobywać w naszym projekcie.

 

Już dziś na stronie www.dotacjES.pl opublikowana zostanie lista grup inicjatywnych, która przejdzie do kolejnego etapu projektu wspierającego tworzenie spółdzielni socjalnych. O udział w projekcie starają się bezrobotni z subregionu ełckiego i olsztyńskiego.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Autor:

Jola Prokopowicz, Stowarzyszenie ESWIP